Yamaç Paraşütü Orta Seviye Pilot Eğitimi (P-3)

Katılım Şartları

Eğitimin bu aşamasına katılabilmek için aşağıdaki koşulların sağlanmış olması gerekir;

• Yamaç paraşütü Başlangıç Pilot (P2) Eğitimi’nin başarıyla tamamlanmış olması

• Yedek paraşütün kurs başlangıç tarihinden geçerli olacak şekilde son 6 ay içerisinde yetkili kişilerce katlanmış olması

• Uçuşlarda kullanılacak harnesin hız sistemi ve trapez bağlantılarının bulunması.

• Kurs başlangıç tarihinde 15 yaşını bitirmiş, 16 yaşından gün almış olmak,
• En az 1.55 m, en fazla 2.00 m boyunda olmak,

• En az 45 kg, en fazla 110 kg ağırlığında olmak.

• Renk körü olmamak,

• Sara, astım ve kalp hastalığı gibi eğitimler sırasında risk teşkil edebilecek hastalıklara sahip olmamak.

Gerekli Evraklar

• Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi,
• Kursun başlamasından en fazla 6 ay önce alınmış adli sicil kaydı (adli sicil kaydında herhangi bir nedenden yargısı devam edenler, taksirli suçlar dışında kalan suçlardan hüküm giymiş olanlar kurslara kabul edilmezler),
• Kan grubu belgesi (ehliyet veya nüfus cüzdanında belirtilmişse fotokopileri yeterlidir),
• Öğrenim durum belgesi,(E-devlet den alınabiliyor)
• Son 6 ay içinde çekilmiş 6 adet vesikalık fotoğraf (ikisi 2.5×2.0 cm boyutunda),

Eğitim Bölgesi

Yamaç paraşütü eğitiminin bu aşamasında kursiyere farklı uçuş bölgelerinde eğitim verilerek uçuş tecrübesini arttırmak amaçlanır. YP Başlangıç Eğitimi’nde irtifa uçuşlarının yapıldığı Ankara Ayaş ilçesinde bulunan Kumludoruk tepesinin yanında Alanya, Bolu, Denizli ve Ölüdeniz gibi farklı bölgelerde yapılan uçuşlarla kursiyerin kendi uçuş sorumluluğunu alması sağlanır.

• Uçuş kaza sigortası ya da yatırıldığına dair banka dekontu,
• Aile hekiminden alınmış “Yamaç paraşütü sporu yapabilir “ ibareli sağlık raporu,

Eğitim Programı

Orta seviye pilot eğitimimiz teorik ve pratik olmak üzere iki kısımdan oluşur ve kurs süresi 30 gündür.  P3 eğitiminde öğrencinin yelken uçuşunu öğrenmesi, termal hava akımlarıyla tanışması, emniyet limitleri dahilinde kendi sorumluluğunda uçuş yapabilmesi ve toplu halde uçuş yaparak hava trafik kurallarını tam olarak öğrenmesi amaçlanmaktadır.
Yelken uçuşu, motor ya da çekici bir güç olmadan uygun tepelerde hava akımlarının yardımıyla belirli bir süre irtifayı koruyarak ya da irtifa alarak tepe önlerinde yapılan bir uçuş şeklidir.
Termik uçuşu, ısınıp yükselen havanın oluşturduğu kaldırıcıları bulup, içerisinde dönerek irtifa almaya dayalı bir uçuş şeklidir.

Teorik Eğitim

Başlangıç teorik eğitimine ek olarak, inişe yaklaşma teknikleri, yelken ve termikte sevk ve idare, irtifa azaltma manevraları ve ileri meteoroloji konuları anlatılır.
Yer eğitimi 4-5 gündür. Kursiyerlere yer eğitimi süresince onaylı eğitim programı içeriğine uygun teorik ve uygulamalı dersler verilir. Yer çalışmalarında her öğrenciden kanadı uçuşa hazırlaması, baş üzerinde tam olarak kontrol edebilmesi ve ters kalkış pozisyonu ile koşusunu doğru olarak yapabilmesi istenir.  Teorik eğitimleri ve yer eğitimlerini başarıyla tamamlayanlar son olarak bir sınava tabii tutulur. Bu sınavda %75 başarı sağlayan ve kondisyon testini geçen adaylar uçuşlara başlatılır.

Uygulamalı Eğitim

Bu eğitim toplamda 50 sorti /12 saattir. 50 sortinin ilk 20 uçuşunda öğrencinin düzgün kalkış tekniği, kalkışta ve uçuşta kanat kontrolü, sevk-idaresi ve hedefe yakın inişi değerlendirilir. Bu safhada ayrıca frenli, frensiz, ağırlık değiştirerek dönüşler ve kulak kapatma çalışmaları da uygulamalı olarak yaptırılır. 25 uçuşluk ikinci kısımda uçuşların minimum 5 saati yelken uçuşu, 2 saati termik uçuşu olmak üzere yelken ve termik uçuşları yaptırılır.
45 uçuşun sonunda da temel acil durum simülasyonu (Basic SIV) çalışması yaptırılır. Teorik ve pratik eğitimlerini başarı ile tamamlayan pilotlar orta seviye pilot unvanı ve sertifikasına(P3) sahip olurlar

Eğitimi başarıyla tamamlamış olmak için;

• Teorik ve uygulama eğitimini başarıyla tamamlayan kursiyer “Temel Acil Durumlar – Basic SIV” çalışmasına katılır.

• Temel Acil Durumlar çalışmasını da başarıyla bitiren kursiyer YP Orta Seviye Pilot (P-3) Eğitimi’ni tamamlamış olur.

Eğİtim Ücreti

Yamaç paraşütü eğitiminin P-3 seviyesi için okulumuzun belirlemiş olduğu ücretler;

Teorik ve Uygulama Eğitimi – 8.000 TL
Temel SIV Acil Durumlar Çalışması – 2.000 TL

Toplam : 10.000 TL

Ödemeleri eğitim programı şeklinde teorik ve uygulama eğitimi için başlangıçta 6.000 TL, kalan 2000 TL 1 ay sonra olacak şekilde, Acil Durumlar Çalışması ücreti kursiyerin katılmayı planladığı SIV tarihlerinden önce talep edilir.

ÖN ÖDEME AVANTAJI!
Eğitime başlarken teorik ve uygulama ve SIV çalışmasını toplam 10.000TL yerine 9.500TL ödeyerek satın alabilirsiniz.

BİLGİ ALIN