Sıkça Sorulan Sorular

Yamaç paraşütü nasıl bir spordur?

Yamaç Paraşütü kolay taşınabilir ve diğer hava araçlarına nazaran ucuz olması nedeniyle çok tercih edilen bir spor haline gelmiştir. Bu sporun diğer avantajları ve tercih nedenlerini sıralayacak olursak;

  • Doğayla iç içe olması
  • Öğrenmesinin kolay olması
  • Arabanın bagajında ya da sırtınızda taşınabilir olması
  • Uçuş için çok özel bir piste ve alana ihtiyaç bulunmaması
  • Uygun koşullarda 8-9 saat aralığında ve 6000-7000 metrelere kadar çıkılabilen irtifa ve de uzun mesafe uçulabilmesi
  • Şehrin ve hayatın stresinden uzaklaşmak için mükemmel bir tercih olması

Eğitimler hangi dönemlerde yapılıyor?

Yamaç Paraşütü başlangıç pilot eğitimlerinin en uygun olduğu mevsim ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. Bunun dışında kış aylarında da eğitim verilebilmektedir. Ancak yaz mevsimi ile termal aktivitenin artması ile eğitim verilmesi bu dönemde tehlikeli olabildiğinden eğitim verilmemektedir.

Eğitim süresi ne kadar?

Yamaç paraşütü Başlangıç Pilot Eğitimi teorik ve uygulama eğitimlerinden oluşmaktadır. Teorıik eğitimler genellikle uygunluk durumuna göre hafta içi 5 gün akşamları ya hafta sonu da 2 gün olacak şekilde verilmektedir.
Uygulama eğitimlerimiz ise hava durumu ve kursiyer sayılarına göre değişiklik gösterse de ortalama 2 ile 3 hafta sonunda bitirilebilmektedir. Hava koşulları nedeniyle eğitimler nadiren uzayabilmektedir.

Eğitim sonunda sertifika veriliyor mu?

Kursiyerler eğitim sonunda başarılı olmaları durumunda Türk Hava Kurumu ve Uluslararası Havacılık Federasyonu (FAI) onaylı sertifika alırlar. Ayrıca Türkiye Hava Sporları Sporcu Lisansı da verilmektedir.

Eğitimler nerede veriliyor?

Teorik eğitimlerimiz Ankara için merkezi konumda ulaşım sıkıntısı olmayan Kızılay’da bulunan kulüp merkezinde derslik ortamında verilmektedir.

Malzeme fiyatları ne kadar?

Malzeme fiyatları tam takım malzemeler için ortalama ikinci el 1000-2500 Euro, sıfır malzemeler de ise 2500-3500 Euro arasında bulunmaktadır.

Pilot tecrübeleri nasıl?

Kulübümüzde alanında tecrübeli, yarışmalarda derece ve ödüllere sahip THK tarafından eğitmen yetkinliği olan pilotlar tarafından uçuş yapılmaktadır.

Kamera kaydı var mı?

Tandem 2 kişilik yamaç paraşütü etkinliklerinde full hd kamera kaydımız vardır.

BİLGİ ALIN